DigiD – teraz obowiązkowe dla każdego nowo rejestrującego się Przedsiębiorcy w Holandii (ZZP)

21.06.2021

DigiD

Do niedawna jeszcze holenderski numer BSN oraz kilka towarzyszących i aktualnych dokumentów wraz z udokumentowanym adresem firmy w Holandii wystarczyło do tego, aby móc zarejestrować działalność gospodarczą. Od kilku dni wymagania KVK znacząco się zmieniły.

Nie można już umówić się na spotkanie rejestracyjne w KvK bez użycia do tego celu tzw. DigiD (holenderski elektroniczny sposób weryfikacji tożsamości).

Numeru DigiD nie tylko nie da się uzyskać w czyimś imieniu, ale również proces ten zajmuje dodatkowy miesiąc czasu tak cennego w procesie rejestracji firmy. Numer KvK daje nam prawo rozpoczęcia wykonywania zleceń i faktycznej pracy jako przedsiębiorca (ZZP).

Jak przebiega dziś nowy proces przygotowania się do rejestracji firmy w KVK?

Jeszcze kilka dni temu wystarczył osobisty numer BSN (nadawany bezterminowo przez urzędy gmin) i wyznaczenie daty spotkania w Kamer van Koophandel a potem stawiennictwo z pakietem dokumentów i tłumaczem, o ile takowy jest potrzebny. Teraz – już pierwszy krok (czyli umówienie terminu) nie będzie możliwy bez użycia DigiD.

Aby uzyskać DigiD należy uprzednio wejść w posiadanie numeru BSN. Numer ten jest kluczem do zawnioskowania o nadanie DigiD, za pomocą elektronicznego formularza, a później potwierdzenia kodów otrzymanych za pomocą SMS i e-maila, w rezultacie czego otrzymamy kolejny kod (BALIECODE).

Osobiste stawiennictwo w urzędzie gminy (Gemeente) przypieczętowaniem procesu aktywizacji DigiD.

Aby nasz DigiD został aktywowany i abyśmy mogli z niego zacząć korzystać (czy to za pomocą komputera czy też aplikacji mobilnej) – należy stawić się osobiście w urzędzie gminy wraz potwierdzeniem spotkania, aktualnym dowodem tożsamości lub paszportem, kodem „BALIE” o którym mowa wyżej oraz loginem i haslem wygenerowanym na bazie umówionego wcześniej spotkania. Tu pojawia się kolejna przeszkoda. Do tego celu wytypowano niestety tylko niektóre z gmin, stąd też na spotkanie osobiste i aktywację DigiD oczekuje się około 1 miesiąca czasu…

Umawianie spotkania w KvK za pomocą własnego DigiD i celem rejestracji działalności gospodarczej.

Jeśli posiadasz już DigiD oraz komplet aktualnych wymaganych dokumentów – możesz się umawiać na spotkanie w KvK, a tu spotka Cię kolejne rozczarowanie: najprawdopodobniej poczekasz około miesiąca na pierwszy dostępny termin spotkania.

Rejestracja działalności gospodarczej w nowym systemie potrwa znacznie dłużej.

Przygotuj się na to, że nawet jeśli obiecane zlecenia czekają już na Ciebie – nie możesz ich podjąć bez zarejestrowanej firmy i numeru KvK, a to potrwa w obecnych warunkach około 2 miesiące. Zwracamy też uwagę na terminy przedawniania się niektórych dokumentów (!). Zatem naszą radą byłoby występowanie o zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce (lub innym kraju Unii Europejskiej) już po uzyskaniu DigiD i umówieniu daty spotkania w KvK.

Przerażają Cię zawiłości nowych procedur rejestracyjnych? Świat digitalny i język niderlandzki nie są Twoim żywiołem?

FBS24 proponuje wśród swoich usług dodatkowych pomoc w uzyskaniu i aktywacji DigiD. Zapytaj nas o taką usługę!

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, zapraszamy do wypełnienia danych za pośrednictwem tego linku - możesz zawrzeć z nami umowę w 15 minut. Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe.

Dane teleadresowe

Flex Busines Services BV, Beechavenue 10
1119 PT Schiphol-Rijk, The Netherlands

+31 20 2151370

+31 639 842 291

info@fbs24.nl

Napisz do nas