Jak zacząć w Holandii pracę sezonową?

15.04.2022

Holandia to niewielki kraj z dynamicznym rynkiem opierającym się w dużej części o mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Życie tu jest dość kosztowne, ale stawki wynagrodzenia interesujące. Otrzymujemy wiele zapytań o informacje od osób z Polski zainteresowanych czasowym wyjazdem i pracą w Niderlandach. Część z ofert pracy na rynku to oferty sezonowe, wbrew pozorom nieograniczające się wyłącznie do rolnictwa. Obejmują one również tzw. sektor horeca, czyli hotelarski i restauracyjny oraz przetwórstwo (z rolnictwem związane).

Masz chęć do pracy, dwie sprawne ręce i chciałbyś zarobić w Holandii?

Pracownicy poszukiwani tu są na każdym kroku, rąk do pracy brakuje i każdy kto pracować chce pracę znajdzie. Pytanie od czego zacząć?

Rozmawiając o sektorze prac sezonowych – mówimy o ciekawych choć niewygórowanych stawkach dla osób początkujących, nie mówiących w języku holenderskim, którzy od czegoś muszą zacząć. Większość Holendrów mówi po angielsku lub niemiecku. W jednym z tych języków trzeba się porozumiewać, aby taka próba pracy miała szanse powodzenia. Od prac sezonowych zaczyna większość studentów, ale również osoby testujące pobyt i pracę w Holandii oraz osoby rozpoczynające naukę języka niderlandzkiego.

Dużą przeszkodą dla wszystkich stanowi brak mieszkań… Problem ten dotyczy nie tylko obcokrajowców poszukujących przyzwoitej kwatery w normalnej cenie – ale i całej holenderskiej młodzieży. Dlatego też rozpoczynając przygodę z pracą w Holandii warto przejrzeć oferty z zakwaterowaniem. Sprzyja im sezon wiosenno-letni. Można przejrzeć polskojęzyczne, ale i lokalne oferty biur pośrednictwa pracy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że Uitzendbureau (biuro pośrednictwa pracy) pobierze honorarium nawet około 5 EUR z każdej waszej przepracowanej godziny. Ze stawki rozliczy również zakwaterowanie. Dla wielu osób takie rozwiązanie to etap przejściowy, pozwalający na rozejrzenie się na rynku.

Jakie pytania zadać decydując się na pracę sezonową?

Proponujemy najpierw sprawdzić pośrednika i zainteresować się jaka jest jego pozycja na rynku oraz jakie są opinie o współpracy z nim: czy faktycznie terminowo wypłaca wynagrodzenia oraz czy nie ma innych wpisów o niesolidności firmy.

W następnej kolejności należy dopytać o takie elementy jak:

– zakwaterowanie (jeśli jest zapewnione to czy posiada jakiś certyfikat jakości, ile osób będzie zakwaterowanych w jednym pokoju, jak wygląda ich standard i czy można poprosić o zdjęcia);

– dojazdy do pracy (jeśli zakwaterowanie nie znajduje się bezpośrednio przy miejscu zatrudnienia to czy zatrudniający zapewnia dojazd do niej lub dostępność np. rowerów i jaka jest odległość od miejsca zamieszkania do pracy);

– w jakim systemie wypłacane są wynagrodzenia (tygodniowym czy miesięcznym).

Czego oczekiwać podejmując pracę sezonową i jak wyznaczyć sobie cele?

Jeżeli stawiasz na zmianę centrum życia i myślisz poważnie o Holandii, do czego przekonuje Cię np. standard infrastruktury, jakość środowiska i szanse na intratną pracę lub biznes w dłuższej perspektywie czasu, od razu podejmij naukę języka niderlandzkiego. Jest ku temu wiele możliwości. Urzędy gmin organizują darmowe kursy, najczęściej przy bibliotekach miejskich, w których uczą holenderscy wolontariusze. Możesz też poprosić pracodawcę o skierowanie na kurs wieczorny lub weekendowy.

Polecamy zainteresowanie się grupami społecznościowymi Polaków w Holandii. Istnieją praktycznie w każdym większym mieście oraz dla całych Niderlandów. Na nich Polacy wymieniają się nie tylko przydatnymi informacjami, ale i zaradnymi pomysłami.

Jeśli posiadasz umiejętności pozwalające na samodzielną pracę – możesz pomyśleć o zarejestrowaniu się jako podmiot samozatrudniony. Jest to mile widziane przez Holenderskich zleceniodawców. Jako ZZP możesz świadczyć usługi nie tylko w sektorze budowlanym, ale również jako ogrodnik, opiekun, osoba sprzątająca, osoba prowadząca administrację czy też kucharz restauracji itp.

ZZP jest najprostszą i ulubioną przez Zleceniodawców holenderskich formą współpracy. Aby taki status posiąść trzeba nie tylko mieć adres w Holandii, uzyskać numer BSN, zarejestrować się w KvK, aktywować swój europejski numer VAT (BTW) ale i funkcjonować w sposób samodzielny. Oznacza to: samodzielne negocjowanie stawek, posiadanie zmiennej liczby klientów (nieuzależnienie się od jednego Zleceniodawcy) oraz przepracowanie w roku minimalnej liczby godzin w ramach tej działalności (1225 godzin).

Nie masz jeszcze adresu w Holandii lub współdzielony adres zameldowania nie pozwala na rejestrację pod nim firmy?

Skontaktuj się z nami pod info@fbs24.pl. FBS24 pomaga przeprowadzić przez niezbędne formalności, uzyskać kody DigiD, numer BSN i rejestrować nowe działalności pod swoim adresem biura serwisowanego. Zapoznaj się z naszą ofertą!

W kolejnym kroku będziesz musiał uzyskać i aktywować numer VAT oraz poprowadzić poprawnie administrację w Niderlandach.

W tym celu podejmij kontakt z Partnerem FBS24 (LBEA.nl) pod info@lbea.nl . Zadzwoń i w języku polskim lub holenderskim porozmawiaj na temat startowego pakietu administracji i księgowości. Korzysta z niego już kilkuset samozatrudnionych.

Masz już działalność w Holandii i potrzebujesz zleceń?

Każde biuro pośrednictwa pracy z radością powita chętnego do pracy ZZP. Jest z nim o wiele mniej kosztów administracji. Jeśli chcesz stopniowo windować swoje stawki do poziomu obowiązującego równoprawne podmioty holenderskie – poszukaj innych rozwiązań niż Uitzendbureau.

Możesz to zrobić np. na portalu zzphuis.nl. Portal ten jest nie tylko bezpłatny dla ZZP, ogłasza o kolejnych dostępnych zleceniach – ale i dzieli się wiedzą.

Rejestrując się na zzphuis.nl zostaniesz poproszony o uploadowanie wielu dokumentów. Nie jest to obowiązkowe, chociaż stanowi zalecenie pomagające Ci ustrzec się pewnych pułapek. Nie każdy klient musi takich dokumentów wymagać – ale najciekawsze zlecenie mogą przejść Ci koło nosa, jeśli się o nie zatroszczysz.

ZZPhuis współpracuje głownie z sektorem budowlanym – począwszy od zleceń dla niewykwalifikowanych pomocników aż po fachowców. Pojawiają się na nim również oferty sektora hotelarskiego i produkcyjnego. Rejestrując się zostaniesz również dodany do grup What’s App.

O czym pamiętać?

Wielu przyjezdnych obcokrajowców wykonuje poniżej poziomu cen swoich holenderskich kolegów. Przybliżyć się do niego można poprzez praktykę; poznanie wykorzystywanych tu nowoczesnych materiałów i technologii; podstawowe opanowanie języka i chęci. Aby wyjść z kręgu „taniej siły roboczej” – trzeba się usamodzielnić. Wielu przedsiębiorcom się to udaje. Stopniowo rozwijają oni swoją działalność od poziomu ZZP do poziomu spółek. Z czasem są oni w stanie zlecać wykonanie niektórych prac innym ZZP.

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, zapraszamy do wypełnienia danych za pośrednictwem tego linku - możesz zawrzeć z nami umowę w 15 minut. Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe.

Dane teleadresowe

Flex Busines Services BV, Beechavenue 10
1119 PT Schiphol-Rijk, The Netherlands

+31 20 2151370

+31 639 842 291

info@fbs24.nl

Napisz do nas