Otwarcie rachunku prywatnego lub firmowego w Holandii dla osób bez meldunku

19.07.2021

księgowość i konto bankowe w holandii

Jednym z kolejnych kroków następujących po zarejestrowaniu działalności gospodarczej w Holandii jest konieczność otwarcia firmowego rachunku rozliczeniowego w banku.

Co zrobić, kiedy właściciel firmy (bez meldunku w Niderlandach) napotyka na odmowę ze strony banku?

Doświadczenia ostatnich tygodni z prób podjęcia współpracy z holenderskimi bankami

Dziś możemy już otwarcie stwierdzić, że obecnie banki holenderskie (w tym: ING, ABN AMRO oraz RABO) odsyłają z kwitkiem klientów z terenu Unii Europejskiej bez meldunku w Niderlandach. Po prostu odmawiają założenia kont: prywatnego, a tym bardziej firmowego, osobom zamieszkującym inny kraj wspólnotowy.

Co za tym idzie – FBS24 otrzymuje telefony ze strony sfrustrowanych klientów, których firma nie może wystartować z przyczyn od nich niezależnych. No bo jak tu działać bez operacyjnego rachunku w banku?

Operacja przeprowadzana do niedawna z sukcesem nie jest ostatnio możliwa, również przy wykorzystaniu adresu rejestracji firmy, czyli adresu biura wirtualnego. Często słyszymy komentarz, że pod „takim” adresem nie da się otworzyć konta bankowego

Jakich sposobów na otwarcie konta bankowego w Holandii można wciąż próbować?

Z naszych informacji wynika, że jedynie bank SNS zakłada jeszcze konta, z tym że wyłącznie PRYWATNE i na podstawie poniższych dokumentów:

  • dowód osobisty/paszport
  • umowa wynajmu np. biura wirtualnego FBS24
  • dokument z KvK potwierdzający rejestrację działalności gospodarczej
  • dokument z Gemeente potwierdzający nadanie numeru BSN nie starszy niż 3 miesiące

Nie zmienia to jednak stanu rzeczy: aby otworzyć konto firmowe trzeba posiadać meldunek w Holandii, lub w krajach graniczących z Holandią np. Belgii czy w Niemczech…

Dialog z instytucjami holenderskimi w sprawie równych szans na rynku dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej

Polska Izba Handlowa w Niderlandach w sposób ciągły prowadzi dialog z instytucjami holenderskimi (VNO-NCW, RVO i inne) w temacie równych praw dla wszystkich obywateli UE i osób, które chcą żyć, pracować i mieszkać w Holandii, a na ten przykład nie są w stanie uzyskać meldunku nie dlatego, że nie chcą – ale dlatego, że mieszkań na rynku nie ma. Dodatkowo, właściciele prywatni niechętnie meldują najemców obcokrajowców pod swoimi adresami. Sytuacja staje się więc patowa…

FBS24 będzie informował o dalszych krokach podjętych wspólnie z PCCNL w tej sprawie oraz o rozwoju wypadków.

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, zapraszamy do wypełnienia danych za pośrednictwem tego linku - możesz zawrzeć z nami umowę w 15 minut. Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe.

Dane teleadresowe

Flex Busines Services BV, Beechavenue 10
1119 PT Schiphol-Rijk, The Netherlands

+31 20 2151370

+31 639 842 291

info@fbs24.nl

Napisz do nas