Księgowość w Holandii. Jak rozliczyć podatki w Niderlandach i gdzie szukać wsparcia?

01.08.2021

księgowość i konto bankowe w holandii

Każda osoba pracująca w Niderlandach i generująca tu dochód zobowiązana jest do rozliczenia się z holenderskim fiskusem. Niezależnie od tego, czy Twoja rodzina, z którą się rozliczasz, mieszka w Polsce; czy masz meldunek w Polsce i tam też generujesz dochody – musisz panować nad swoimi zobowiązaniami względem Urzędu Skarbowego w Holandii. Jak o to zadbać bez ponoszenia ryzyka zadłużania się u holenderskiego Urzędu Skarbowego (Belastingdienst)?

Wielu coś na ten temat słyszało – niewielu posiada aktualną wiedzę i uprawnienia do udzielania porad w zakresie rozliczeń podatkowych w Holandii

Internet, grupy społecznościowe Polaków w Holandii i różnego rodzaju fora serwują wyrywkowe informacje na temat tego jakie i komu przysługują ulgi; w którym kraju jaka część podatku jest należna i na jakiej podstawie i w jaki sposób można takie podatki „optymizować”. Chcesz działać bez ryzyka a jednocześnie nie przepłacić? Znajdź wiarygodne biuro oferujące usługi księgowe w Holandii i podpisz umowę o współpracy.

Dziś istnieje już wiele biur, które współpracują z kontrahentami z Polski, z Polakami i posiadają wiedzę na temat wciąż zmieniających się przepisów podatkowych (jak na przykład nowelizacja umowy o tzw. Abolicji podatkowej, która już wchodzi w życie). Niektóre z biur są polskojęzyczne, mimo tego, że w ich składzie pracują niderlandzcy eksperci podatkowi (jak np. LBEA.nl).

Nikt nie lubi niespodzianek w rodzaju wezwania do zapłaty kilkudziesięciu tysięcy zaległego podatku (np. VAT), co zdarza się wcale nierzadko firmom, które bazują na popularnej i dostępnej a nie zawsze aktualnej wiedzy internetowej. Warto zasięgnąć języka i sprawdzić holenderskie biuro księgowe, z którym chcemy współpracować: jakie były rezultaty kontroli księgowej przeprowadzanych na dokumentach przygotowanych przez nią? Jaki jest poziom zadowolenia Klientów z przeprowadzonych kontroli i asysty takiego biura w roli strony odpowiedzialnej i eksperta?

Ustal swoją rezydencję podatkową

Rezydencja podatkowa to nie to samo co miejsce zamieszkania. Wiele rodzin żyjących na odległość (mąż prowadzący projekty w Holandii a żona i dzieci w Polsce) podlegają podwójnemu opodatkowaniu. Również i Ci, którzy są sami, ale część roku spędzają w Polsce – będą musieli udowodnić swoją rezydencję.

W zależności od tego, czy generują swoje dochody w jednym z krajów, czy w obu –inaczej będą przygotowywali swoje roczne zeznania podatkowe.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą (w jednym lub obu krajach) – będziesz również przedmiotem zeznań podatkowych od osób prawnych oraz deklaracji VAT.

Czym różnią się systemy podatkowe Polski i Niderlandów?

Mówiąc bardzo prosto – Niderlandy pobierają podatki wyższe niż Polska – ale też (przynajmniej w zakresie pierwszej grupy podatkowej) proponują różnego rodzaju ulgi.

W Holandii mamy też do czynienia z nieznanym jeszcze w Polsce rodzajem „podatku od posiadania” (należy zapłacić podatek od majątku, ale należy także pamiętać, że mamy prawo do ulg).

Zaliczki na roczny podatek dochodowy sami odkładamy na subkoncie w banku, tak, aby posiadać niezbędne środki w momencie rozliczenia poprzedniego roku kalendarzowego lub może płacić podatek zaliczkowo bezpośrednio na konto urzędu skarbowego.

VAT rozliczamy kwartalnie, zabezpieczając środki na jego opłatę jako podatku obrotowego, nie wliczającego się w dochody.

Po co nam księgowy w Holandii i dlaczego dobrze, aby rozmawiał po polsku?

Jeśli szukasz polskiego księgowego w Niderlandach – nie kieruj się wyłącznie językiem. Postaw na doświadczenie, profesjonalizm i staż.

Dobry księgowy zaproponuje najlepsze schematy i wychwyci rozliczenia niedozwolone, a do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce (np. niektóre rozliczenia kosztów, takie jak samochód służbowy).

W razie kontroli, która wcześniej czy później pewnie się zdarzy, przygotuje komplet dokumentów i przedstawi je urzędnikom. w razie kar nałożonych w przypadku naszych zaniedbań – wystąpi w roli ich negocjatora.

Podatki w Holandii: to brzmi skomplikowanie? To prawda! Ale z pomocą biura księgowego będziesz spać spokojnie i robić swoje, czyli: biznes w Niderlandach

FBS24 proponuje kontakt ze sprawdzonym biurem księgowym. Zapytaj nas o taki kontakt!

Sprawdź również: Polski prawnik w Holandii. Jak szukać pomocy adwokata dla Twojego biznesu?

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, zapraszamy do wypełnienia danych za pośrednictwem tego linku - możesz zawrzeć z nami umowę w 15 minut. Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe.

Dane teleadresowe

Flex Busines Services BV, Beechavenue 10
1119 PT Schiphol-Rijk, The Netherlands

+31 20 2151370

+31 639 842 291

info@fbs24.nl

Napisz do nas