Moja holenderska działalność a samochód firmowy?

20.02.2020

Aby zarejestrować samochód w Niderlandach, niezależnie od tego, czy miałoby to być auto prywatne czy firmowe, należy posiadać stałe zameldowanie na terytorium Niderlandów.

Każdy właściciel auta poruszającego się po niderlandzkim drogach zobowiązany jest prawnie do płacenia podatków drogowego (mrb) oraz akcyzy (bpm).

Zwolnieni od tego podatku są jedynie obcokrajowcy poruszający się samochodami zarejestrowanymi zagranicą. Na takich warunkach można poruszać się po niderlandzkich drogach nie dłużej niż sześć miesięcy w przeciągu okresu dwunastomiesięcznego (bez warunku nieprzerywalności takiego okresu sześciu miesięcy).

Przedsiębiorców, którzy zarejestrowali swoją działalność na terenie Niderlandów obowiązują takie same przepisy jak mieszkańców tego kraju. Muszą oni zatem zapłacić w Niderlandach podatek drogowy i akcyzę , jeżeli poruszają się pojazdem po niderlandzkich drogach. Nie ma tu znaczenia, czy auto jest własnością prywatną czy też własnością firmy. Przedsiębiorca, który do prowadzenia działalności gospodarczej korzysta z auta prywatnego na polskich tablicach rejestracyjnych i nie płaci w Niderlandach podatku drogowego nie ma prawa do odliczenia od zysku € 0,19 za każdy przejechany kilometr do celów firmowych, gdyż porusza się tym pojazdem po niderlandzkich drogach nielegalnie.

Inne pytania związane z samochodem służbowym? Skontaktuj się autorem artykułu, doradcą podatkowym Arkadiuszem Szulce,, e-mail: szulc@LBEA.nl

*informacje pochodzą ze źródła rządowego jakim jest strona niderlandzkiego urzędu skarbowego: www.belastingdienst.nl. Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej
** Artykuł napisany we współpracy z Lewandowski Belastingadvies en Administratiekantoor BV (https://lbea.nl/), polskojęzyczna kancelarią księgowo-podatkową, która jest członkiem niderlandzkiego rejestru certyfikowanych doradców podatkowych RB.

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, zapraszamy do wypełnienia danych za pośrednictwem tego linku - możesz zawrzeć z nami umowę w 15 minut. Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe.

Dane teleadresowe

Flex Busines Services BV, Beechavenue 10
1119 PT Schiphol-Rijk, The Netherlands

+31 20 2151370

+31 639 842 291

info@fbs24.nl

Napisz do nas