Jak zacząć w Holandii pracę na budowie?

07.02.2022

Praca na budowie w Holandii

Holandia to niewielki kraj, w którym niezagospodarowanej ziemi jest mało, w związku z czym ceny nieruchomości niezmiennie rosną, a istniejące budynki podlegają stałemu procesowi przebudowy i rozbudowy. Tak dzieje się również w sektorze mieszkaniowym, na który w dużej części składają się domy jednorodzinne (wolnostojące, bliźniacze i szeregowe). W nim też zatrudnienie znajduje duża liczba samozatrudnionych fachowców budowlanych, tzw. ZZP.

Masz dwie chętne, do tego „złote”, ręce do pracy i chciałbyś spróbować swoich sił w Niderlandach?

Ten rynek kusi nie tylko stabilnością zleceń, dobrymi stawkami godzinowymi (doświadczeni fachowcy zarabiają tu nawet 38-42 EUR za godzinę pracy) ale również jakością współpracy z Klientami, którzy traktują swoją ekipę budowlaną jak zaufanego Partnera.

Jeśli chciałbyś przetestować ten rynek – nie ma na co czekać: zlecenia szukają fachowców. Tylko jak je znaleźć nie mówiąc w języku niderlandzkim?

Większość Holendrów mówi po angielsku lub niemiecku. Bez podstawowej znajomości któregoś z tych trzech języków pozostaje Ci wyszukać polską firmę już działającą w Holandii i rozpocząć jako jej pracownik lub podwykonawca.

Jeżeli natomiast potrafisz się porozumieć w jednym z tych języków – otwierają się przed Tobą nowe możliwości. Obok wiedzy budowlanej, umiejętności czytania rysunków technicznych oraz innych wymagań jakie Klient może postawić (np. wyposażenie we własne narzędzia i samochód) – jest to umiejętność pozwalająca na samodzielne wyszukiwanie zleceń. Od tych najmniejszych (remonty) aż po te duże (rozbudowy) dla których będziesz mógł zbudować zespół ze sprawdzonymi kolegami z innych branż.

Gdzie szukać zleceń w Niderlandach?

Możliwości jest wiele. Kiedy już raz zaczniesz budować swoją renomę jako wiarygodny fachowiec – wieść o Tobie rozniesie się szybko, „z ust do ust”. A tymczasem – na portalach społecznościowych można znaleźć grupy polskich budowlańców, gdzie pośrednicy przekazują informację o zleceniach, które z ich pomocą można pozyskać za które pobiorą należną prowizję.

Od niedawna funkcjonuje też portal zzphuis.nl, gdzie bezpłatnie można się zarejestrować i po polsku wyszukiwać zlecenia w swojej okolicy. Portal znajduje się jeszcze w fazie testowej, co daje czas na poprawne zbudowanie swojego profilu tak, aby potencjalny Klient znalazł w nim wszystko czego mu potrzeba do weryfikacji swojego podwykonawcy.

Rejestrując się na tym portalu, można też prześledzić listę wszystkich przydatnych dokumentów, w które należy się wyposażyć z myślą o przyszłych, ciekawych zleceniach. Misją portalu jest umożliwienie samodzielnym budowlańcom bezpośredniego kontaktu ze Zleceniodawcami; udostępnienie im umów modelowych, które podpisać można elektronicznie; wyposażenie ich w mobilną aplikację pozwalającą zliczać godziny pracy i zatwierdzać je u Klienta oraz w moduł fakturowania na bazie takich cotygodniowo zaakceptowanych godzin. Polecamy zapoznanie się z Portalem!

Inną formą poszukiwania zleceń jest kontakt z biurami pośrednictwa pracy, tzw. Uitzendbureau. Biura te otwarte są na czasowe zatrudnianie obywateli europejskich bez zarejestrowanej działalności gospodarczej w Holandii. Polecamy korzystanie ze sprawdzonych biur, które wypłacają na czas i proponują rynkowe, a nie zaniżone stawki. Należy pamiętać, że marża takiego biura pośrednictwa wynosi nawet do 5 EUR za przepracowaną godzinę.

Jakie dokumenty należy posiadać, aby swobodnie szukać zleceń w Niderlandach?

Najprostszą i ulubioną przez Zleceniodawców holenderskich formą współpracy na projektach jest podzlecenie części prac ZZP (Samozatrudnionemu Budowlańcowi).

Aby taki status posiąść trzeba nie tylko mieć adres w Holandii, uzyskać numer BSN, zarejestrować się w KvK, aktywować swój europejski numer VAT (BTW) ale i funkcjonować w sposób samodzielny. Oznacza to: samodzielne negocjowanie stawek, posiadanie zmiennej liczby klientów (nieuzależnienie się od jednego Zleceniodawcy) oraz przepracowanie w roku minimalnej liczby godzin w ramach tej działalności (1225 godzin).

Co jeśli nie posiadasz jeszcze adresu w Holandii?

Skontaktuj się z nami pod info@fbs24.nl. FBS24 stale pomaga uzyskiwać niezbędny numer BSN i rejestrować nowe działalności pod swoim adresem biura serwisowanego. Zapoznaj się z naszą ofertą!

Co z numerem VAT oraz prowadzeniem poprawnej administracji w Niderlandach?

Skontaktuj się z naszym Partnerem (LBEA.nl) pod info@lbea.nl . Zadzwoń i w języku polskim lub holenderskim porozmawiaj na temat startowego pakietu administracji i księgowości. Korzysta z niego już kilkuset samozatrudnionych.

Jakie kolejne kroki rekomendujemy podjąć?

Kiedy uzbroisz się już w wyżej wymienione elementy (KvK, BTW) – dowiedz się jakie inne dokumenty warto z czasem posiąść.

Możesz to zrobić np. na portalu zzphuis.nl. Nie każdy klient musi ich wymagać – ale najciekawsze zlecenie mogą przejść Ci koło nosa, jeśli się o nie nie zatroszczysz.

Oto ich lista:

  1. VCA
  2. WKA
  3. Ubezpieczenie Firmy
  4. GPI
  5. Bouwpas

Rejestrując się na portalu poznasz też okresy ważności tych dokumentów, bo przy każdym projekcie wymagany będzie on w formie aktualnej.

Na jakie okoliczności należy się przygotować?

Wielu przyjezdnych obcokrajowców wykonuje prace budowlane poniżej poziomu cen swoich holenderskich kolegów. Przybliżyć się do niego można poprzez praktykę; poznanie wykorzystywanych tu nowoczesnych materiałów i technologii; podstawowe opanowanie języka i chęci. Aby wyjść z kręgu „taniej siły roboczej” – trzeba się usamodzielnić. Bardzo wielu polskim budowlańcom już się to udało. Część z nich rozwinęła działalność do poziomu spółek występujących w roli generalnego wykonawcy, podzlecającego prace holenderskim ZZP.

Wspomnieć należy, że budowlańcy holenderscy są bardzo mocno wyspecjalizowani. Firmy często wykonują prace wyłącznie w ramach jednej technologii (np. konkretny rodzaj izolacji; układanie płytek bez hydrauliki; malowanie ale już nie gładzenie ścian czy tynki). To sprawia, że w swoim zakresie pracują nie tylko świetnie, ale i szybko. Aby móc konkurować cenowo z tymi firmami – trzeba umieć konkurować wydajnością pracy. Dlatego nie warto zawsze proponować całej palety usług – ale wyłącznie te, w których jesteśmy naprawdę dobrzy.

Pamiętajmy, że fortuna „na pstrym koniu jedzie”. Polecamy dbałość o opinie o wykonanych pracach, już od pierwszego zlecenia.

Holandia to kraina szeptów, gdzie zarówno pochwała jak i krytyka rozniosą się bardzo szybko. Rekomendujemy podejmowanie tylko takich zleceń, którym potrafimy sprostać na wysokim poziomie jakości oraz na warunkach, które nam odpowiadają.

Holendrzy to pragmatycy.

Jeśli potwierdzimy posiadanie własnych narzędzi a na plac budowy stawimy się z nieużywanymi narzędziami marki Action – nasza wiarygodność od razu spadnie.

Jeśli werbalnie potwierdzimy swoje umiejętności a na miejscu wypłynie, że znamy je wyłącznie z YouTube – jest prawdopodobieństwo, że nam podziękują, jest wysokie. Bez krzyków i awantur – za to stanowczo.

Jeśli zgodziliśmy się pracować na głodowych stawkach – nie oczekujmy refleksji i zmiany stawek na wyższe. Przecież jako samodzielny przedsiębiorca sami je zaproponowaliśmy.

Holandia to kraj argumentów, rozmowy i robienia interesów. Jeśli z takim nastawieniem będziemy działać – sukces przyjdzie sam.

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, zapraszamy do wypełnienia danych za pośrednictwem tego linku - możesz zawrzeć z nami umowę w 15 minut. Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe.

Dane teleadresowe

Flex Busines Services BV, Beechavenue 10
1119 PT Schiphol-Rijk, The Netherlands

+31 20 2151370

+31 639 842 291

info@fbs24.nl

Napisz do nas