Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne dla Przedsiębiorców (ZZP) w Niderlandach

04.01.2021

ubezpieczenia zdrowotne holandia

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowym elementem funkcjonowania na rynku niderlandzkim także w roli Przedsiębiorcy (firma jednoosobowa ZZP). Zwracamy uwagę wszystkich firm na konieczność rejestracji, wykupu i aktywacji takiej polisy ubezpieczeniowej dla podmiotów gospodarczych, właścicieli firm oraz każdej osoby zatrudnionej w holenderskiej firmie.

Procedura zawarcia obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej zdrowotnej wydłużyła się w ostatnim czasie dość znacznie, na co skarżą się przedsiębiorcy. Ma na to wpływ pandemia oraz fakt, że zgodnie z rekomendacją niderlandzkiego rządu osoby, które mogą sobie na to pozwolić (a więc i współpracownicy firm ubezpieczeniowych) pracują zdalnie, z domu oraz według nieprzewidywalnego kalendarza zachorowań.

Jak wygląda procedura zawarcia polisy ubezpieczeniowej zdrowotnej dla działalności jednoosobowej (ZZP) i dlaczego może sprawiać problemy?

Kiedy firma została już zarejestrowana jako podmiot w KvK (Izba Handlowa) – jednym z kolejnych kroków obok uzyskania numeru BTW (holenderski VAT), który należy poczynić, jest wykupienie polisy ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to czynność stosunkowo nieskomplikowana o ile posługujemy się językiem niderlandzkim lub ewentualnie angielskim. Zawarcie definitywnej polisy zdrowotnej komplikuje się nieco, kiedy w grę wchodzą osoby nieposiadające meldunku w Niderlandach.

Definitywną decyzję o zawarciu polisy ubezpieczeniowej zdrowotnej otrzymuje się na bazie poprawnie wypełnionego wniosku WLZ złożonego w SVB. Elementem kluczowym, który odgrywa tu rolę, jest czas niezbędny dla zawarcia definitywnej polisy na ubezpieczenie zdrowotne (czyli nadania finalnego numeru rejestracyjnego polisy), który może znacznie się różnić od daty podpisania dokumentów. Płatności zostaną naliczone od tej właśnie daty (podpisania dokumentów), niezależnie od wejścia finalnej decyzji administracyjnej w życie. Na to – wielu przedsiębiorców nie jest przygotowanych.

Czy brak posiadania ważnej polisy na ubezpieczenie zdrowotne może stać się problemem?

Zdecydowanie tak. Brak posiadania ważnej polisy naraża przedsiębiorcę (ZZP) na niebezpieczeństwo nałożenia na niego kary. Dodatkowo – jak już pisaliśmy w punkcie powyżej – możemy zostać zaskoczeni naliczeniem kilkumiesięcznej zaległej składki oraz koniecznością jej jednorazowego uiszczenia. Taka niespodzianka nie jest na rękę żadnemu przedsiębiorcy, a w szczególności początkującemu na nowym rynku…

Czy można skorzystać z pomocy w sprawnym zawarciu definitywnej polisy zdrowotnej w Holandii?

Zachęcamy Państwa do skorzystania z pomocy doświadczonych partnerów. Pomoc taka to nie tylko poprawne przygotowanie wniosku i jego złożenie, ale i śledzenie procedury, odpowiadanie na ewentualne pytania instytucji (telefoniczne i pisemne) w języku niderlandzkim oraz wykonanie kilku telefonów celem próby przyspieszenia procesu. Naszym zdaniem warto z takiej usługi skorzystać i zaoszczędzić własny czas i energię, które lepiej jest zainwestować w rozwój firmy. Warto też uniknąć niepotrzebnych błędów i straty czasu.

Flex Busness Services (FBS24) oferuje specjalny pakiet usług, obejmujący zawarcie polisy na ubezpieczenie zdrowotne i uzyskanie definitywnego numeru ubezpieczenia, w cenie 125 EUR + VAT.

Photo: Tło zdjęcie utworzone przez ijeab – pl.freepik.com

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, zapraszamy do wypełnienia danych za pośrednictwem tego linku - możesz zawrzeć z nami umowę w 15 minut. Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe.

Dane teleadresowe

Flex Busines Services BV, Beechavenue 10
1119 PT Schiphol-Rijk, The Netherlands

+31 20 2151370

+31 639 842 291

info@fbs24.nl

Napisz do nas