Zaplanuj koniec roku w swojej firmie!

06.12.2021

Listopad to praktycznie koniec roku biznesowego. Ostatni moment na zaplanowanie pewnych ruchów finansowych i miękkie wejście w kolejny 2022 rok.

Dla wielu przedsiębiorców polskich w Niderlandach – druga połowa grudnia jest już „okresem martwym” i wiąże się z powrotem na Święta do rodziny oraz z noworocznym wypoczynkiem.

Nie dajmy się ponieść emocjom i atmosferze czekoladowych liter mikołajowych w holenderskich supermarketach!

Listopad należy w pełni wykorzystać. A oto dekalog małego przedsiębiorcy:

  1. Razem ze swoim księgowym (np. LBEA.nl) zajrzyj w swoją dokumentację finansową. Podsumuj obroty, koszty, zyski – zaplanuj budżet na opłacenie ostatniej transzy podatku VAT oraz upewnij się, że odłożyłeś wystarczająco dużo środków na podatek za rok 2021!
  2. Listopad i grudzień – to dobry miesiąc na inwestycje! Jeśli marzysz o nowych narzędziach do pracy; inwestycji w digitalizację, software czy też w szkolenie – masz możliwość opłacenia takiego zakupu jeszcze w tym roku, obniżając ewentualnie należny VAT czy podatek. Dla niektórych (balansujących na granicy progu podatkowego) – może to mieć znaczenie!
  3. Posłuż się naszymi artykułami z BLOG(a) w temacie progów podatkowych w Holandii, ulg podatkowych w Holandii, zmianach w ustawie o unikaniu podwójnego podatkowania (Polska – Niderlandy) oraz prowadzenia księgowości w Niderlandach – dla pełnego oglądu tematu. https://fbs24.pl/blog/
  4. Ustal ze swoim księgowym swoją rezydencję podatkową oraz to jak, gdzie i co będziesz rozliczał w roku 2021.
  5. Wpisz w swój kalendarz, że 1 stycznia to nie tylko Nowy Rok – ale i dzień, w którym powinieneś zapisać stan swojego posiadania i salda w bankach. Rozliczając się w Holandii – Belastinngdienst zapyta dokładnie o cyfry na dzień 1 stycznia!
  6. Kiedy już ogarniesz fakty – zaplanuj działania, które i miłe duszy i wzmocnią Twoją pozycję na rynku. Pomyśl o innych!
  7. Nawet jeśli nie zatrudniasz bezpośrednio – pomyśl o ZZP, z którymi współpracowałeś. Przygotuj kartki z życzeniami, upominki z podziękowaniem za dobrą współpracę lub spotkanie. Razem podsumujcie rok i zastanówcie się, co możecie zrobić lepiej i jak razem możecie wyciągnąć większe korzyści ze współpracy. Dokonaj rachunku sumienia i wyklucz z przyszłych planów niezręczne sytuacje i partnerów, którzy przysporzyli Ci kłopotów lub siwych włosów. Zapisz i zapamiętaj!
  8. Nie zapomnij o swoich Klientach – nawet tych mniej zadowolonych czy skąpych. Przygotowując dla nich kartki z życzeniami i drobne upominki świąteczne – wiele zyskasz. Takie gesty są wyjątkowo wysoko cenione w Niderlandach. Podziękuj za współpracę i poproś o polecenia.
  9. Kiedy już wyczerpany zaczniesz pakować walizki przed podróżą do Polski – usiądź na chwilę i wypisz w notatniku rzeczy, które chciałbyś zmienić lub zrobić w 2022 roku. Gwarantuję, że część z nich uleci Ci z głowy w styczniu, zanim powrócisz do Holandii.
  10. Wyjeżdżając – pamiętaj, że wrócisz. Uśmiechnij się, podziękuj sobie za wykorzystane szanse – i nie oglądaj się za siebie. W nowym roku możesz stać się jeszcze lepszym wariantem siebie jako przedsiębiorca. Nic nie jest nieodwracalne – wystarczy umieć prosić o pomoc w trudnych momentach.

Wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom – życzymy miękkiego lądowania pod choinką, zdrowia i Radosnych Świąt.

FBS24 będzie czynne również w okresie międzyświątecznym. Zatem nie zwalniamy tempa i zapraszamy Państwa  do kontaktu online i w naszym wspólnym biurze przy Schiphol-Rijk, Beechavenue 10.

Do zobaczenia!

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, zapraszamy do wypełnienia danych za pośrednictwem tego linku - możesz zawrzeć z nami umowę w 15 minut. Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe.

Dane teleadresowe

Flex Busines Services BV, Beechavenue 10
1119 PT Schiphol-Rijk, The Netherlands

+31 20 2151370

+31 639 842 291

info@fbs24.nl

Napisz do nas