Zmieniasz adres zameldowania? Pamiętaj o naniesieniu zmiany danych w dokumencie związanym z Twoim numerem BSN w Holandii!

05.03.2021

Nie ważne, czy jesteś zameldowany w Holandii, w Polsce czy też w innym kraju Unii Europejskiej. Jeżeli zamierzasz zarejestrować działalność gospodarczą – sprawdź swoje dokumenty. Wymagana jest spójność pomiędzy adresem widocznym w krajowym systemie elektronicznym a zaświadczeniem o zameldowaniu, które przedstawisz.

Kiedy ponosisz ryzyko odrzucenia dokumentów?

Na ten przykład, Pan Jacek: w Holandii pracował 15 lat temu. Na tę okazję musiał uzyskać numer BSN, który przypisany jest do konkretnej osoby na całe życie (jak np. polski numer PESEL). Po dwóch latach wrócił do Polski. Ożenił się, założył rodzinę i wybudował dom. O Holandii zapomniał. Przynajmniej na kilka lat. W ostatnim roku, w związku z corona stracił pracę a koledzy zachęcili go do wyjazdu do Niderlandów, gdzie pracy przy przebudowach i renowacjach nie brakuje. Warunkiem dostępu do zleceń, które go interesują jest jednak rejestracja w KVK. Pan Jacek stawił się na umówione wcześniej spotkanie w Kamer van Koophandel (o które w dobie pandemii trudniej niż zwykle) z kompletem przygotowanych dokumentów. W trakcie weryfikacji elektronicznej urzędnik zauważył jednak, że adres w zapisany w systemie podczas nadawania numeru BSN różni się od tego na zaświadczeniu o zameldowaniu… Oczywiście – mało kto w dzisiejszych czasach zamieszkuje całe życie pod jednym adresem – i ma do tego prawo! Ma natomiast obowiązek zgłoszenia zmiany adresu w urzędzie gminy. I nie jest to wymóg stawiany wyłącznie obcokrajowcom. Po prostu zmiana adresu pociąga za sobą zmianę zameldowania. A ponieważ Pan Jacek dokonał tej czynności w kraju swojego zamieszkania i zameldowania (w Polsce) – nie pomyślał o tym, że takie zmiany wymagane są również w drugim kraju, w którym funkcjonuje jako podmiot osobowy…

Pan Jacek oczywiście firmy nie zarejestrował. Przynajmniej nie w ten dzień.

Pan Marek dostarczył za to dokument z „czeskim błędem”. Urzędnik w Polsce na dokumencie wpisał ul. Lipowa 1 zamiast ul. Lipowa 11. Rodzice Pana Marka w Polsce, którzy odbierali dokument dla syna, nie sprawdzili poprawności danych odchodząc od okienka. A system elektroniczny adres odrzucił jako niezgodny z zapisanym wcześniej. Złośliwość urzędnika w Niderlandach? Nie. Nieuwaga podczas przygotowywania dokumentów.

Wszystkich rejestrujących się przedsiębiorców wyczulamy:

Sprawdź poprawność zebranych przez siebie wymaganych dokumentów. Urzędnik też człowiek i błędy się zdarzają. Łatwiej je wyłapać jeszcze w kraju swojego pochodzenia niż wracać po nowy egzemplarz zza granicy lub czekać kolejny tydzień na przesyłkę poprawionego dokumentu kurierem. Tyle optymistycznie rzecz biorąc zajmie prostowanie błędu a termin w KVK w międzyczasie ucieknie. Być może pierwsze zlecenie też…

Masz już nadany holenderski numer BSN? Po latach rejestrujesz swoją działalność gospodarczą? Sprawdź czy w czasie od nadania numeru BSN do tego momentu nie zmieniałeś miejsca zameldowania. Jeśli tak – to zmiany muszą zostać wprowadzone najpierw do systemu elektronicznego. Zgłoś się w swoim holenderskim urzędzie gminy, poproś o zmiany, weź odpis dokumentu i dopiero wtedy, po sprawdzeniu poprawności danych na wszystkich dokumentach wymaganych przez KVK idź na spotkanie. Zaoszczędzisz swój czas i unikniesz niepotrzebnych emocji.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Zgłoś się do Flex Business Services B.V.

Jeśli w załatwianiu spraw urzędowych w Niderlandach nie czujesz się komfortowo i potrzebujesz pomocy – zwróć się do Flex Business Services. Mamy możliwość oddelegowania swojego pracownika w asyście takiego spotkania w urzędzie.

Jeśli jesteś Klientem FBS24 i zależy ci na sprawdzeniu dokumentów przed spotkaniem w KVK – zadbaj o to zawczasu. Pamiętaj, że poprawne przygotowanie dokumentów to Twoja odpowiedzialność!

*Photo: Ludzie zdjęcie utworzone przez stockking – pl.freepik.com

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, zapraszamy do wypełnienia danych za pośrednictwem tego linku - możesz zawrzeć z nami umowę w 15 minut. Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe.

Dane teleadresowe

Flex Busines Services BV, Beechavenue 10
1119 PT Schiphol-Rijk, The Netherlands

+31 20 2151370

+31 639 842 291

info@fbs24.nl

Napisz do nas