Jak zmiany w ustawie o unikaniu podwójnego opodatkowania wpłyną na dochody Polaków w Holandii? Drastyczne ograniczenie ulgi abolicyjnej.

16.03.2021

9 marca FBS24 miało przyjemność współorganizować ekspercki webinar prowadzony przez zespół kancelarii prawnej ZJPL International Lawyers. Webinar cieszył się dużym powodzeniem wśród przedsiębiorców polskich generujących dochody w Niderlandach lub / i zatrudniających Polaków.

Przy tej okazji zaobserwować można było ciekawe zjawisko:

Dla firm skupionych wokół wirtualnego biura FBS24 w Amsterdamie dostęp do informacji był o wiele bardziej bezpośredni (dlaczego – to wyjaśniamy dalej) i dostępny cenowo (zniżka -20%). Bezpośredni, dlatego, że wirtualne biuro jest ośrodkiem wymiany realnej wiedzy pomiędzy zupełnie niewirtualnymi podmiotami działającymi w jednej lokalizacji, dzięki czemu informacja trafia lepiej do potencjalnie zainteresowanych, sobie podobnych podmiotów. Dla osób prowadzących własny biznes w Holandii lub zatrudnionych tutaj pomimo swego ośrodka życia w Polsce – taki bieżący i nieutrudniony kontakt z kancelarią podatkową czy prawną jest nieoceniony.

Na czym polegają owe zmiany i ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Dzięki bilateralnym umowom pomiędzy krajami (w tym przypadku: Polską i Holandią) ich obywatele generujący dochody w jednym z tych krajów a związani z drugim krajem w roli rezydenta podatkowego mogą unikać podwójnego opodatkowania i obowiązku uiszczenia podatków należnych oddzielnie w każdym z nich. Podlegają swego rodzaju kompensacji, na bazie uregulowań prawnych, dających im prawo do ulg i odliczeń.

Tu pojawia się niewielka dygresja:

Rezydencja podatkowa nie zawsze jest prostą funkcją zameldowania czy też generowania dochodów.

Sposobom określania rezydencji podatkowej dla przedsiębiorców poświęcony będzie jeden z kolejnych webinarów przy udziale ekspertów podatkowych.

Na ten jednak przykład: osoba zamieszkująca w średniej ponad połowę roku w Holandii i generująca tu 100% swoich dochodów niekoniecznie uznana zostanie przez polski urząd skarbowy jako rezydent podatkowy Holandii. Wystarczy, że dowiedzione zostanie, że poprzez np. uczęszczanie dzieci do szkół publicznych w Polsce oraz ulokowane tam centrum życia rodzinnego (żona i dzieci) i pomimo zameldowania w Holandii podatek należy się również i po tej stronie granicy.

Może to działać również w odwrotnym kierunku: pomimo działalności prowadzonej z poziomu Polski (np. wynagrodzenie czy też faktury opłacane z Holandii na konto podmiotu polskiego) – kwestia czasu przebywania w skali roku w Holandii lub fakt uczęszczania dziecka do szkoły w Holandii może zakwalifikować do grupy podatników holenderskich.

Jak zmieni się zamożność Polaka generującego przychód w Holandii, po roku 2021 (czyli przy składaniu rozliczenia podatkowego za bieżący rok)?

Jak już wspominaliśmy, dzięki webinarium dowiedzieliśmy się o sposobach i niejednoznacznych kryteriach ustalania rezydencji podatkowej, która to jest jednym z elementów obliczania należnej ulgi i podatku.

Na czytelnych przykładach usłyszeliśmy również o konsekwencjach nowelizacji ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania od tego roku podatkowego dla osób uzyskujących dochód w Holandii.

Wiemy już, że domiar podatkowy najbardziej dotknie osoby generujące 100% przychodu w Niderlandach z centrum życia w Polsce. Będą oni mogli skorzystać co najwyżej z odliczenia max. do 1390 PLN, czyli znacznie mniejszego niż to było dotychczas możliwe.

Najmniej zaś osoby do 26 roku życia, które albo wygenerują niewielki dochód, w granicach zwolnienia od podatku dochodowego w Polsce – albo na tyle niezależne, by elastycznie móc udokumentować swoją rezydencję podatkową.

Kolejne webinary – w przygotowaniu (!) INWESTUJ W SIEBIE! Polecamy.

PHOTO: Biznes plik wektorowy utworzone przez photoroyalty – pl.freepik.com

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, zapraszamy do wypełnienia danych za pośrednictwem tego linku - możesz zawrzeć z nami umowę w 15 minut. Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz nasze dane kontaktowe.

Dane teleadresowe

Flex Busines Services BV, Beechavenue 10
1119 PT Schiphol-Rijk, The Netherlands

+31 20 2151370

+31 639 842 291

info@fbs24.nl

Napisz do nas