Język
  • Polski
  • English

ZZP w Holandi - czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza i jak ją otworzyć?

ZZP to skrót oznaczający rejestrację podmiotu biznesowego, jednoosobowego, w którym jego właściciel działa najczęściej jako samodzielny usługodawca, a za wytwór swojej pracy odpowiada całym swoim majątkiem. Jest to forma podobna do działalności gospodarczej w Polsce z tym, że Niderlandy baczniej przyglądają się ewentualnemu „ukrytemu zatrudnieniu” podszytemu pod kontrakty z ZZP.


Kto może wykonywać swoje prace i przyjmować zlecenia jako ZZP?


ZZP to często przyjmowana forma zatrudnienia w sektorze budowlanym, przez fachowców pracujących samodzielnie lub w grupach i płynnie przechodzących z kontraktu na kontrakt. Może to być również dobre rozwiązanie dla konsultantów i usługodawców tak długo jak tylko ryzyka związane z ich działalnością (a więc i ewentualne pociągnięcie ich do odpowiedzialności) zbytnio nie urosną. W takim momencie przychodzi pora na zabezpieczenie się spółką przynajmniej w postaci B.V. (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).Innym kryterium jest dywersyfikacja Klientów, ponieważ stały Klient i taki, który jest jedynym (lub prawie jedynym) budzi podejrzenia o unikanie stosunku pracy. Przed taką sytuacją każdy z Klientów holenderskich będzie chciał się zabezpieczyć i umieści odpowiednie paragrafy w umowie, przesuwając odpowiedzialność za deklarowany stan rzeczy na Zleceniobiorcę.


​ZZP w Holandii - Jak otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą w Holandii?

Rejestracja jednoosobowej działalności (ZZP) w Holandii dla osób posiadających w Niderlandach meldunek jest stosunkowo prosta. Rozpoczyna się od elektronicznego umówienia spotkania w KvK (Kamer van Koophandel), stawienia się w nim z kompletem informacji (np. dotyczących wybranego sektora działalności; listy potencjalnie wykonywanych usług; wybranej nazwy) i dokumentów. Tutaj uwaga (!) – dokumenty muszą być świeże (nie starsze niż 1 miesiąc). Rejestracja działalności, przebiega w języku niderlandzkim lub angielskim (jeśli nie mówisz w tym języku, zabierz ze sobą tłumacza lub osobę władającą holenderskim lub językiem angielskim), następuje płatność kartą (i nie inaczej), wydanie na życzenie płatnego dokumentu poświadczającego rejestrację (Uitreksel) oraz okres dopełnienia kolejnych obowiązków takich jak aktywacja numeru VAT; otwarcie konta bankowego i założenie polisy ubezpieczeniowej (w zależności od rodzaju działalności).​Jak otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą w Niderlandach bez meldunku w tym kraju?Większość kontraktów i zleceń jest niedostępna dla fachowców z Polski, o ile nie posiadają oni zarejestrowanej działalności w Holandii zobowiązującej ich do odprowadzania podatków od dochodów tu uzyskanych, lokalnie w tym kraju. I tu pojawiają się konkretne bariery, nawet jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej.Pierwszą barierą jest brak posiadania adresu w Holandii. Przeszkodę tę można ominąć przy pomocy sprawnego biura wirtualnego, które udostępniając swój adres pomoże w ramach wybranego pakietu usług również z innymi formalnościami. Aby tego dokonać – trzeba przedstawić aktualne zaświadczenie o meldunku na terenie Unii Europejskiej (np. w Polsce), na papierze Europejskim bądź też przetłumaczone na język angielski, niemiecki lub niderlandzki. Tutaj trudność polega na zgraniu terminów spotkania w KvK (Kamer van Koophandel), które to znacznie się wydłużyły – i terminu wydania zaświadczenia w Polsce. Dokument przeterminowany nawet o 1 dzień zostanie odrzucony.


Liczba działalności jednoosobowych ZZP zarejestrowanych przez Polaków w Holandii dowodzi temu, że jest to możliwe. Również i ostatnie zmiany po stronie polskiej do tzw. Ustawy abolicyjnej (o unikaniu podwójnego opodatkowania) stawiają coraz więcej osób przed decyzją przeprowadzki do Holandii. Dla tych, którzy wciąż posiadają swoje centrum życia w Polsce (a jest to podstawowe kryterium podatkowe) a dochody generują w Holandii – nie posiadając przy tym adresu zameldowania w Niderlandach – nie ma lepszej rady niż:


  • Optymizacja kosztów poprzez abonament miesięczny w biurze wirtualnym (np. FBS 24 / fbs24.nl);
  • Systematyczne odkładanie 30-40% z zarobionych faktur na rzecz przyszłego podatku dochodowego (uiszcza się go w skali roku i lepiej odłożyć za dużo niż być zaskoczonym jego wysokością przy rozliczeniu);


Wszystkim przedsiębiorcom życzymy powodzenia!


W Holandii naprawdę warto pracować, trzeba tylko do tego podejść z głową.

Biznes w Niderlandach

Biznes w Holandii – na co zwrócić uwagę na co dzień?

Dlaczego warto otwierać biznes w Holandii? Na jakie przeszkody można napotkać działając na rynku niderlandzkim? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Biznes w Niderlandach

ZZP w Holandi - czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza i jak ją otworzyć?

ZZP to skrót oznaczający rejestrację podmiotu biznesowego, jednoosobowego, w którym jego właściciel działa najczęściej jako samodzielny usługodawca, a za wytwór swojej pracy odpowiada całym swoim majątkiem. Jest to forma podobna do działalności gospodarczej w Polsce z tym, że Niderlandy baczniej przyglądają się ewentualnemu „ukrytemu zatrudnieniu” podszytemu pod kontrakty z ZZP.