Język
  • Polski
  • English

Zmieniasz adres zameldowania? Pamiętaj o naniesieniu zmiany danych w dokumencie związanym z twoim numerem BSN w Holandii!

Nieważne, czy jesteś zameldowany w Holandii, w Polsce czy też w innym kraju Unii Europejskiej. Jeżeli zamierzasz zarejestrować działalność gospodarczą – sprawdź swoje dokumenty. Wymagana jest spójność pomiędzy adresem widocznym w krajowym systemie elektronicznym a zaświadczeniem o zameldowaniu, które przedstawisz.

Kiedy ponosisz ryzyko odrzucenia dokumentów?

Na ten przykład, Pan Jacek: w Holandii pracował 15 lat temu. Na tę okazję musiał uzyskać numer BSN, który przypisany jest do konkretnej osoby na całe życie (jak np. polski numer PESEL). Po dwóch latach wrócił do Polski. Ożenił się, założył rodzinę i wybudował dom. O Holandii zapomniał. Przynajmniej na kilka lat. W czasie COVID-19 stracił pracę a koledzy zachęcili go do wyjazdu do Niderlandów, gdzie pracy przy przebudowach i renowacjach nie brakuje. Warunkiem dostępu do zleceń, które go interesują jest jednak rejestracja w KVK.


Pan Jacek stawił się na umówione wcześniej spotkanie w Kamer van Koophandel (dzisiaj spotkania takie trzeba umawiać elektronicznie) z kompletem przygotowanych dokumentów. W trakcie weryfikacji elektronicznej urzędnik zauważył jednak, że adres zapisany w systemie podczas nadawania numeru BSN różni się od tego na zaświadczeniu o zameldowaniu… Oczywiście – mało kto w dzisiejszych czasach zamieszkuje całe życie pod jednym adresem – i ma do tego prawo! Ma natomiast obowiązek zgłoszenia zmiany adresu w urzędzie gminy. I nie jest to wymóg stawiany wyłącznie obcokrajowcom. Po prostu zmiana adresu pociąga za sobą zmianę zameldowania. A ponieważ Pan Jacek dokonał tej czynności w kraju swojego zamieszkania i zameldowania (w Polsce) – nie pomyślał o tym, że takie zmiany wymagane są również w drugim kraju, w którym funkcjonuje jako podmiot osobowy…


Pan Jacek niestety firmy nie zarejestrował od ręki, tak jak to zaplanował...


Pan Marek dostarczył za to dokument z „czeskim błędem”. Urzędnik w Polsce na dokumencie wpisał ul. Lipowa 1 zamiast ul. Lipowa 11. Rodzice Pana Marka w Polsce, którzy odbierali dokument dla syna, nie sprawdzili poprawności danych odchodząc od okienka. A system elektroniczny odrzucił adres jako niezgodny z zapisanym wcześniej.

Wszystkich rejestrujących się przedsiębiorców wyczulamy

Sprawdź poprawność zebranych przez siebie wymaganych dokumentów. Urzędnik też człowiek i błędy się zdarzają. Łatwiej je wyłapać jeszcze w kraju swojego pochodzenia niż wracać po nowy egzemplarz zza granicy lub czekać kolejny tydzień na przesyłkę poprawionego dokumentu kurierem. Korygowanie błędu zajmie dodatkowy czas a termin spotkania w KVK w międzyczasie może „uciec” … Pierwsze zlecenie też…


Masz już nadany holenderski numer BSN? Po latach rejestrujesz swoją działalność gospodarczą? Sprawdź czy w czasie od nadania numeru BSN do tego momentu nie zmieniałeś miejsca zameldowania. Jeśli tak – to zmiany muszą zostać wprowadzone najpierw do systemu elektronicznego. Zgłoś się w swoim holenderskim urzędzie gminy, poproś o zmiany, weź odpis dokumentu i dopiero wtedy, po sprawdzeniu poprawności danych na wszystkich dokumentach wymaganych przez KVK idź na spotkanie. Zaoszczędzisz swój czas i unikniesz niepotrzebnych emocji.


Nie polegaj na urzędach, sprawdź swoje dokumenty. Pamiętaj, że to Twoja odpowiedzialność!

Biznes w Niderlandach

Biznes w Holandii – na co zwrócić uwagę na co dzień?

Dlaczego warto otwierać biznes w Holandii? Na jakie przeszkody można napotkać działając na rynku niderlandzkim? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Biznes w Niderlandach

ZZP w Holandi - czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza i jak ją otworzyć?

ZZP to skrót oznaczający rejestrację podmiotu biznesowego, jednoosobowego, w którym jego właściciel działa najczęściej jako samodzielny usługodawca, a za wytwór swojej pracy odpowiada całym swoim majątkiem. Jest to forma podobna do działalności gospodarczej w Polsce z tym, że Niderlandy baczniej przyglądają się ewentualnemu „ukrytemu zatrudnieniu” podszytemu pod kontrakty z ZZP.